زیرسازی سقف کاذب کناف

زیرسازی سقف کاذب مشبک

زیرسازی سقف کاذب مشبک

تایل های سقفی

تایل های سقفی دارای ابعاد 60 در 60 سانتیمتر بوده و به لحاظ جنس در دو نوع گچی و معدنی ، به ترتیب توسط شرکت های کناف و کناف ای.ام.اف تولید و به بازار عرضه می گردند.

تایل های معدنی به صورت پیش رنگ و تایل های گچی به صورت پیش رنگ، روکش دار یا بدون روکش تولید می شوند. روکش تایل های گچی از جنس پی وی سی (بر روی تایل) و یا آلومینیوم (بر پشت تایل) می باشد. تایل های با روکش پی وی سی و تایل های پیش رنگ شده نیازی به رنگ آمیزی نداشته و بدین ترآنیب سرعت کار بالا می رود. در مکان هایی که احتمال احتراق و ریزش آب بر پشت تایل وجود دارد (مانند محل عبور لوله های تاسیساتی و مناطق شرجی نظیر شمال یا جنوب کشور)، تایل با روکش آلومینیوم استفاده می شوند. تایل های بدون روکش ، دارای قابلیت رنگ آمیزی بوده و می توان بنا به هر سلیقه ای آن ها را رنگ نمود.

از نظر خواص صوتی، تایل های سقفی در دو نوع ساده (فاقد خواص صوتی) و آکوستیک (جادب صوت) تولید می شوند. تایل آکوستیک غالبا در ساختمان هایی نظیر سینماها، آمفی تئاترها، بانک ها، فروشگاه های بزرگ و دفاتر کار مورد استفاده قرار می گیرند. تایل های آکوستیک در رده های چند صوت مختلف و برای متعارف گوناگون تولید می شوند.

آویز

برای این ساختار آویز های مختلفی وجود دارد که معمول ترین آن ها آویز با مفتول گالوانیزه (به قطر 6 ‏میلیمتر) و فنر دوتایی (جهت تنظیم ارتفاع) می باشد.

نبشی تراز

از نبشی تراز در فصل مشترک دیوار و سقف، به دیوار متصل شده و تراز سقف را مشخص می کند. همچنین، این سازه می تواند نقش باربری داشته باشد و به عنوان اولین تکیه گاه در حاشیه سقف عمل نماید. نبشی تراز در دو نوع ساده و دارای خط سایه ارائه می شود (نوع خط سایه دار، یک شیار آنزثینی در محل اتصال به دیوار ایجاد می کند).

سازه های سپری

سازه های این سیستم به صورت سپری بوده و در سه طول استآندارد 3600 و 1200 و 600 میلیمتر تولید می شوند. ویژگی های شاخص این سازه ها شامل موارد زیر است:
‏وجود زبانه های اتصال کشویی (کلیک) در ابتدا و انتهای سازه، که اجرای زیر سازی را سریع و آسان می نماید. وجود شیار های قائم در فواصل منظم بر روی جان سازه، که محل دقیق اتصال سازه ها را مشخص و حفظ ابعاد مدولار را تضمین می نماید.
‏وجود سوراخ های مخصوص آویزگیری در فواصل منظم بر لبه جان سازه، که محل اتصال آویز ها را مشخص و اندازه گداری را آسان می نماید.
‏سطح زیرین بال، که نمای سازه است، با یک لایه ورق پیش رنگ شده روکش گردیده است.

اجرای نبشی تراز

به وسیله ریسمان رنگ پاش، خط تراز سقف کاذب بر روی دیوار پیرامونی مشخص می شود. نبشی تراز در محل خود به وسیله عامل اتصال مناسب و در فواصل معین به دیوار زمینه متصل می گردد. توجه شود که سازه تراز به دو صورت قابل اجرا است : باربر و غیر باربر.

اجرای سازه اصلی T3600

در لبه جان این سازه ، سوراخ هایی به فواصل معین جهت اتصال به آویز تعبیه شده است. در انتهای آویز یک خم (قلاب) وجود دارد که با عبور این خم از سوراخ های موجود، اتصال میان آویز و سازه بر قرار می شود. سازه های T3600 ‏در فواصل 120 ‏سانتیمتر به موازات یکدیگر اجرا می شوند.

 اجرای سازه فرعی T1200

پس از اجرای سازه های اصلی T3600 ‏. این سازه ها توسط سازه های فرعی T1200 ‏(که عمود بر سازه های اصلی اجرا می شوند) به یکدیگر متصل می گردند. برای این منظور، شیار های قائمی به فواصل معین بر روی جان سازه اصلی تعبیه شده که سازه های T1200 در فواصل 60 سانتیمتر به موازات یکدیگر و از طریق شیارهای موجود، به سازه های T3600 ‏متصل می شوند

 اجرای سازه فرعی T600

پس از اجرای سازه های فرعی T1200 ‏. این سازه ها توسط سازه های فرعی T600 ‏(که موازی سازه های اصلی اجرا می شوند) به یکدیگر متصل می گردند. برای این منظور، شیار های قائمی به فواصل معین بر روی جان سازه T1200 ‏ شده که سازه های T600 ‏از طریق شیار های موجود، به سازه های T1200 ‏متصل و آن ها را به دو نیم تقسیم می کنند. بدین ترتیب چشمه هایی به ابعاد 60 در 60 سانتیمتر حاصل شده که تایل ها در درون آن ها قرار می گیرند.