بدون شک پرده نقش بسیار تأثیرگذاری در فضای اتاق ها و سالن پذیرایی دارند . کما اینکه بسیاری از افراد رنگ و طرح برخی از لوازم موجود در محیط را با پرده های موجود در آن انتخاب می کنند. پرده ها از لحاظ طرح ، رنگ ، سایز ، جنس ، کاربرد و محل نصب دارای تنوع زیادی می باشند که در این مقاله سعی داریم با بیان توضیحاتی در خصوص این موارد ، ضمن اینکه خرید پرده را برای شما آسان تر کنیم ، به زیبای هر چه بیشتر محل زندگی و کار خود دست یابید .

پارچه معمولی یا پارچه وزین

بدیهی است هرچقدر هزینه بیشتری برای پارچه صرف کنید ، کیفیت مطلوب تر و پایدار تری به دست خواهید آورد . در خصوص پارچه های وزین باید گفت که این نوع پارچه باعث ایجاد پرده های سنگین تر شده و در نتیجه در تابستان به دلیل جلوگیری بیشتر از ورود نور خورشید باعث خنکی بیشتر محیط می شود و از طرفی در زمستان نیز از خروج هوای گرم محیط جلوگیری کرده و در نتیجه محیطی گرم تر فراهم خواهد کرد .

پارچه های وزین نصب پیچیده تر و متنوعتری نسبت به پارچه های معمولی دارد ؛ همچنین به دلیل اینکه عموماً این نوع پرده از کف زمین تا سقف گسترده می شود ضمن اینکه نیاز به ابزار آلات ، میل پرده و تجهیزات نصبی بیشتر و گران قیمت تر می باشد ، میزان متراژ پارچه بیشتری صرف کرده و لذا هزینه های راه اندازی آن به طور چشمگیری بیشتر از پارچه های معمولی می باشد .

پارچه های وزین با توجه به رنگ و طرح های مختلف ، شکل رسمی تری نسبت به پارچه های معمولی داشته و لذا به افرادی که این موضوع برای آن ها حائز اهمیت است توصیه می گردد .

تمامی این موارد در حالی است که پارچه های سبک تر عمدتاً از جنس کتان بوده و به دلایل ذکر شده فوق ، نصب راحت تر ، کم هزینه تر و سریع تری خواهند داشت .

روش های اتصال به میل پرده زیر سقف کاذب

شاید شما نیز جزو آن دسته از افراد باشید که ظاهر میل پرده و چگونگی اتصال پرده به آن و زیر سقف کاذب برایتان اهمیت زیادی نداشته باشد اما شایان توجه است که میل پرده و اتصالات مربوطه تأثیر بسیار زیادی در ظاهر پرده از لحاظ ایجاد فضای صمیمی یا رسمی دارد . لذا پیشنهاد می گردد این مورد را بر اساس محیطی که پرده در آن نصب می گردد انتخاب کنید . به طور مثال روش های موج دار یا چین دار نسبت به پلیسه دار از رسمیت کمتری برخوردار می باشند .

پرده زیر سقف کاذب

ارتفاع پرده

ارتفاع پرده ارتباط مستقیمی با کارایی آن دارد . چنانچه نیاز به پرده ای رسمی دارید بهتر است پرده کاملاً تا روی زمین امتداد داشته باشد ؛ البته توجه داشته باشید اگر پنجره مربوطه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد این روش توصیه نمی گردد چرا که علاوه بر کثیف شدن پرده ، باعث پارگی آن نیز می گردد . از طرفی برای ایجاد محیطی صمیمی و راحت تر فاصله حدود سی تا چهل سانتی متری تا زمین توصیه می گردد .

ابزار و روش نصب پرده زیر سقف کاذب

با رعایت کردن یک سری اصول ساده در نصب پرده ، صرف نظر از پارچه و متراژ پرده ، به راحتی می توانید تغییرات محسوسی در فضای مورد استفاده لحاظ کنید . در ادامه دو توصیه کاربردی بیان شده اند :

توصیه نخست اینکه پرده را تا نزدیک سقف و به عبارتی زیر گچ بری سقف کاذب امتداد دهید . شاید شما نیز از خواندن این توصیه متعجب شده اید و تمایل دارید همانند عموم مردم پرده را دقیقاً بالای پنجره نصب کنید ولی سخت در اشتباهید ! چرا که با انجام روش ذکر شده ، سقف خود را بلند تر نشان می دهد چون چشم ها ناخودآگاه به سمت ارتفاع بالاتری حرکت خواهند کرد .

توصیه دوم درخصوص عرض پرده می باشد . حتماً پشنهاد می گردد که پرده عریض تر از چارچوب باشد. با این کار ضمن این که نور تابش یافته بر روی پرده باعث روشن تر شدن و گشادگی فضای اتاق شما می گردد، با پوشاندن دیوار و قاب پنجره نمایی چشم نواز تر ایجاد خواهید کرد .

در پایان امیدوار است که این توصیه ها به زیبایی هر چه بیشتر خانه یا محل کار شما منجر گشته و راهنمای مفیدی برای خرید پرده باشد .