با توجه به رشد روز افزون جمعیت بیشتر خانه های ویلایی به شکل خانه های آپارتمانی نقلی و کوچک تبدیل شده که دارای فضای بسیار کمتری نسبت به خانه های ویلایی می باشد .

خانه کوچک

زندگی در این آپارتمان ها دارای سختی های زیادی از جمله کمبود فضای مناسب و محدودیت در انتخاب لوازم و وسائل منزل به خاطر کوچک بودن فضا می باشد . دکوراسیون آپارتمان ها بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد زیرا شما باید کاری کنید تا نه تنها فضای منزل شما کوچک و محدود به نظر نرسد بلکه آن را بزرگتر و دل باز تر از آنچه که هست ، نشان دهید و این کار موجب می شود تا شما در این فضای محدود کوچک احساس خستگی و یکنواختی نکنید .

ما در این مقاله به شما راه کار هایی بسیار مفید و البته کارا و اصولی را ارائه می کنیم تا با به کار بردن آن ها فضای کوچک منزل تان را بزرگ تر نمایید .

راه کار 1 – تمامی فضا را اشغال نکنید :

برخی افراد تمامی فضای اتاق ها ، هال و آشپزخانه را پر از وسائل می کنند اما این کار نه تنها موجب شلوغی و آشفتگی منزل شما می شود بلکه باعث می شود تا تمامی فضا توسط این وسائل اشغال شود ، پس تمامی وسائل نا کارآمد و به درد نخور را به دور بریزید و گلچینی از وسائل و لوازم تان را انتخاب کنید و فضای منزل خود را با آن ها پر کنید .

به طور مثال وجود میز ناهار خوری در کنار مبلمان در اتاق نشیمن موجب اشغال شدن فضای اتاق می شود پس می توانید میز عسلی مبل را به عنوان میز ناهار خوری استفاده نمایید و میز ناهار خوری را از اتاق نشیمن حذف کنید .

راه کار 2 – از لوازم و وسائل منزل صرفا برای یک مورد خاص استفاده نکنید :

به طور مثال میز تلویزیون تنها برای گذاشتن تلویزیون بر روی آن نیست بلکه می توانید با کمی خلاقیت این میز را به یک کتابخانه ی کوچک و زیبا تبدیل کنید ؛ به این روش که تنها کافی است یک یا دو قفسه به دلخواه خود در قسمت پایین آن ایجاد کرده و از آن برای گذاشتن کتاب ها ، سی دی ها و … استفاده نمایید .

یا همان طور که در مورد قبل گفته شد می توانید از میز عسلی مبلمان به عنوان میز ناهار خوری استفاده نمایید .

راه کار 3 – فضا های منزل را با پرده یا یارتیشن تفکیک کنید :

اگر فضای اتاق کار تان در درون اتاق نشیمن قرار دارد و شما مایل هستید این بخش را از اتاق نشیمن جدا کنید ، هرگز از دیوار برای جداسازی آن استفاده نکنید زیرا این کار موجب اشغال شدن فضا و هم چنین کوچک تر شدن منزل شما می شود بنابراین با استفاده از یک پرده نخی زیبا یا یک پارتیشن که با لوازم و وسائل منزل شما هماهنگی داشته باشد ، اتاق کار خود را از قسمت نشیمن منزل جدا کنید .

راه کار 4 – رنگ ها را فراموش نکنید بخصوص در سقف کاذب :

بر خلاف تصور همه استفاده از رنگ سفید موجب بزرگ تر نشان دادن فضا نمی شود بلکه شما می توانید با ترکیبی از رنگ سفید و سایر رنگ ها برای دیوار اتاق ها و سقف کاذب فضا را بزرگ تر از آن چه که هست نشان دهید .

راه کار 5 – از لوازم و وسائل کوچک استفاده کنید :

به جای استفاده از یک مبلمان و یا یک میز ناهار خوری بزرگ که فضای زیادی را اشغال می کند می توانید یک مبلمان و میز ناهار خوری کوچک را انتخاب کرده تا فضای کمتری را اشغال کنند و هم موجب بزرگ تر شدن منزل شما شوند و هم فضای بیشتری را در اختیار شما قرار دهند .

راه کار 6 – بزرگ تر کردن محیط آشپزخانه و سقف کاذب :

می توانید یک قفسه چوبی زیبا را بر روی دیوار آشپزخانه نصب کنید و اگر آشپزخانه شما دیوار خالی نداشت می توانید آن را بر کف آشپزخانه گذاشته و لوازم پر کاربرد و مصرفی را در درون آن قرار داده و از کابینت آشپزخانه برای گذاشتن لوازم کم کاربرد تر استفاده کنید و در سقف آشپزخانه از سقف کاذب کناف به همراه نور مخفی استفاده نمایید.