امروزه با توجه به رشد جمعیت و تبدیل خانه های ویلایی به برج های سر به فلک کشیده انسان ها را مجبور به زندگی آپارتمان نشینی کرده است .

نحوه چیدمان خانه های کوچک بسیار مشکل است ، از یک طرف فضای محدود آپارتمان ها و از طرف دیگر تنوع وسائل این مهم را مشکل ساز می کند .

ما در اینجا نکاتی کارا و کلیدی را برای شما بیان می کنیم تا ضمن استفاده از فضای محدود منزل تان آن را به محیطی دل چسب و دل باز برای زندگی تبدیل کنید .

 

نکته ی 1 – نحوه چیدمان مبل ها و میز ناهار خوری

چیدمان مبل ها تأثیر زیادی در بزرگ یا کوچک نشان دادن خانه شما دارد ، به طور مثال مبلمان هایی با رنگ روشن ( همانند رنگ سفید ، خاکی ، قهوه ای روشن ، خردلی و …. ) باعث بزرگ نشان دادن منزل می شود و هر چه رنگ مبلمان روشن تر باشد به همان نسبت فضا را بزرگ تر جلوه می دهد و برعکس ، بنابراین رنگ و جنس مبلمان علاوه بر چیدمان آن اهمیت زیادی در بزرگی یا کوچکی فضای منزل دارد .

اندازه مبل هم تأثیر زیادی در بزرگی یا کوچکی فضا دارد و هر چه مبلمان یا صندلی ها بزرگ تر باشد فضای بیشتری اشغال می کند و محیط خانه را کوچک تر نشان می دهد ، البته با ایجاد یک خلاقیت می توانید از فضا استفاده بیشتری ببرید به طور مثال می توانید به جای استفاده از صندلی ناهار خوری در اطراف میز ناهار خوری از مبل های راحتی زیبا و کوچکی استفاده کرد بدین ترتیب از هال هم می توان به عنوان اتاق نشیمن استفاده کرد (با سقف کاذب کوتاه) و هم فضای ناهار خوری .

مبل هایی که چیدمان آن ها گرد می باشد علاوه بر اینکه فضای کمی از منزل را می گیرد به منزل تان یک دکور زیبا همراه با نظم و ترتیب می دهند .

اگر هال منزل تان یک پنجره زیبا دارید می توانید با قرار دادن یک میز کوچک زیبا در زیر پنجره ، آن را به میز کار خود و یا حتی محیط ناهار خوری تبدیل کرد .

باید توجه داشت که از کوچک ترین فضا ها باید بیشترین استفاده را ببرید پس ایده های خلاقانه خود را با کار ببرید .

 

نکته ی 2 – اسباب و اثاثیه مناسب برای خانه های کوچک

به دلیل محدود بودن فضای منزل باید از وسائلی استفاده کرد که اندازه آن ها حتی الامکان کوچک باشد و هم چنین از این وسائل تنها برای یک کار استفاده نشود ، به طور مثال از میز ناهار خوری به عنوان میز کار هم استفاده شود .

نحوه چیدمان وسائل آشپزخانه :

اگر می خواهید از ماشین ظرف شوئی استفاده کنید حتی الامکان از نوع رو کابینتی آن استفاده شود تا فضای کمتریاز آشپزخانه را اشغال کند و اجاق گاز هم ترجیحا رو میزی باشد .

یخچال و فریز طبقه ای و ماشین لباس شوئی کوچک از وسایل مورد استفاده برای آشپزخانه می باشد .

 

اگر می خواهید برای منزل تان از کتابخانه یا بوفه استفاده کنید بهتر است از نوع چند کاره آن تهیه کنید مثلا می توانید کتابخانه ای تهیه کنید که هم از آن به عنوان یک میز تلویزیون استفاده کنید و هم به عنوان بوفه تا وسائل دکوری ، مجسمه و ….. را در آن قرار دهید .

 

نکته ی 3 – رنگ کف پوش ، دیوار و سقف کاذب

همان گونه که قبلا ذکر شد استفاده از رنگ های روشن مانند سفید ، خردلی روشن ، زرد و …. برای کف پوش ها و دیوار ها فضا را بزرگ تر نشان می دهد ، هم چنین استفاده از رنگ های براق برای کف پوش بسیار مناسب می باشد .

پس در انتخاب رنگ کف پوش T دیوار و سقف کاذب نهایت دقت تان را به کار ببرید تا علاوه بر هم خوانی رنگ این دو مورد فضا را هم بزرگ تر جلوه بدهیم .

 

نکته ی 4 – وسائل مرتفع را جایگزین وسائل کوچک و پهن کنید

استفاده از کمد ، بوفه و یا حتی کابینت مرتفع علاوه بر این که فضای کمتری از منزل را اشغال می کند باعث می شود تا شما از فضای موجود استفاده بیشتری ببرید .

استفاده از چوب لباسی و آباژوری که بلند می باشد فضای کوچک منزل شما را بزرگ تر نشان می دهد .

فضای محدود خانه های کوچک طوری است که باید از همه فضا حتی دیوار ها استفاده بهینه بکنید به طور مثال می توانید قفسه های چوبی کوچکی که هزینه زیادی هم ندارد تهیه کنید و یا حتی خودتان آن را بسازید و روی دیوار تعبیه کنید و از آن برای قرار دادن کتاب ، ظروف آشپزخانه ، وسائل دکوری و …. قرار دهید .

پس با کمی خلاقیت و ایجاد ایده های بکر می توانید هم از فضای محدود منزل تان بهره ببرید و هم خود و خانواده گرامی تان احساس آرامش کنید .

جهت سفارش طراحی کابینت آشپزخانه به صفحه طراحی کابینت مراجعه نمایید.

طراحی کابینت