این روز ها دغدغه ی اصلی و بزرگ خانم های خانه دار ، امر خانه تکانی می باشد . با نزدیک شدن به ایام عید زنان خانه دار با توجه به حجم انبوه کار ها دچار استرس و نگرانی می شوند . از این ترس دارند که نتوانند کار شان را به اتمام برسانند .
ما در این مقاله شما را با راه کار هایی مفید و صد البته پر کاربرد را برای شما عزیزان بیان کرده ایم ؛ تا شما با خیالی راحت و بدون هیچ گونه استرس و نگرانی بتوانید تمامی کار های خانه تکانی تان و تمیز نمودن سقف کاذب خود را انجام دهید .

خانه داری

این راه کار ها را به ترتیب اولویت برای شما عزیزان بیان می کنیم

راه کار 1 ) پاک سازی منزل و سقف کاذب :

قدم اول برای خانه تکانی پاک سازی منزل می باشد . پاک سازی به این معناست که تمامی وسایل بی مصرف و به درد نخور اطراف مان را شناسایی کرده و آن ها را کنار بگذاریم ، تا بعد در مورد آن ها تصمیم بگیرید و لوستر و روشنایی های متصل به سقف کاذب کناف خود را در صورت امکان باز نمایید و کنار بگذارید.

راه کار 2 ) جدا سازی و تفکیک وسایل :

بعد از پاک سازی منزل اکنون نوبت جداسازی و تفکیک وسایل می باشد . وسایلی را که به آن ها نیازی ندارید و مدت هاست که مصرف نمی کنید ؛ دور بریزید و اطراف خود را خلوت کنید و مطمئن باشید که مرتب کردن و سر و سامان دادن به خانه ی خلوت تر به مراتب راحت تر می باشد .

راه کار 3 ) مرتب کردن و جا دادن وسایل :

بعد از انجام دو مرحله ی فوق اکنون نوبت جا دادن وسایل است . حال شما یک سری لوازم مورد نیاز و ضروری را در اختیار دارید ، می توانید آن ها را بر اساس اولویت مصرف و نیاز تان دسته بندی کنید .
به این ترتیب که آن دسته از لوازمی که به آن ها نیاز دارید ، دم دست و مابقی وسایل را در نقاط دور از دسترس به گونه ای که نظم منزل تان را به هم نزند ، قرار دهید .

راه کار 4 ) این 3 مرحله را تداوم بخشید :

سه مرحله ی ذکر شده در بالا را فقط به خانه تکانی و شب عید اختصاص ندهید ، برای این که همیشه خانه ای مرتب داشته باشید سه نکته ی ذکر شده در بالا را هفتگی و یا حداکثر ماهی یک بار اجرا کنید .
مطمئن باشید با این روش دیگر مرتب کردن خانه و سر و سامان دادن به آن برای شما بسیار راحت تر و حتی لذت بخش تر می شود .

راه کار 5 ) همه ی کار ها را یک جا با هم انجام ندهید :

بسیاری از خانم های خانه دار ، کار خانه تکانی را به صورت یک جا با هم انجام می دهند ، این امر نه تنها به مرتب شدن و تمیز شدن خانه تان کمک نکرده بلکه آن ها را بسیار خسته تر می کند .
سعی کنید مرتب کردن هر کدام از اتاق ها را به یک روز واگذار کنید و روز بعد اتاق بعدی را تمیز کنید و به این نکته نیز توجه کنید که همه ی این کار ها را شما نباید به تنهایی انجام دهید ، بلکه از سایر اعضای خانواده تان بخواهید تا طی یک کار گروهی اقدام به امر خانه تکانی کنید و در نهایت روشنایی که تمیز کردید را در سقف کاذب منزل خود قرار دهید.