اگر فرزندان شما به مدرسه و یا دانشگاه می روند و درس می خوانند ، مسلما نیازمند آرامشی برای درس خواندن هستند . شما می توانید یک اتاق مطالعه بسیار مناسب در خانه برای آن ها فراهم کنید تا آن ها مجبور به رفتن به کتابخانه برای درس خواندن ؛ نشوند .

نحوه دکور کردن و چیدمان اتاق مطالعه بسیار مهم و اساسی می باشد و تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت درس خواندن و مطالعه آن ها می گذارد .

ما در این مقاله 6 راه کار های کلیدی و بسیار پر کاربرد برای شما آورده ایم که با به کار بردن آن ها می توانید یک اتاق مطالعه بسیار با کیفیت و اصولی را برای فرزندان خود طراحی نمایید .

راه کار 1 – نور و روشنایی سقف کاذب اتاق مطالعه :

اتاق مطالعه باید دارای نور کافی باشد تا مانع از خواب آلودگی و حواس پرتی فرزندان شما شود ، بنابراین یک اتاقی که دارای یک نور گیری بسیار مناسب می باشد برای اتاق مطالعه انتخاب کنید و علاوه بر چراغ های سقف کاذب باید یک چراغ مطالعه نیز بر روی میز مطالعه نصب کنید .

با این کار از ایجاد حس خواب آلودگی در فرزندان تان هنگام درس خواندن جلوگیری می کنید .

راه کار 2 – بخشی از دیوار اتاق را به چسباندن یادداشت های وی اختصاص دهید :

یادداشت برداری از نکات کلیدی درس کمک بسیار بزرگی به فهم درس برای فرزندان شما می کند ، بنابراین به آن ها اجازه دهید تا یادداشت هایش را بر روی دیوار بالای میز مطالعه بچسباند و با این کار به درس خواندن آن ها کمک به سزایی می کنید .

درست است که این کار هزینه نقاشی مجدد دیوار روی دستان شما می گذارد ولی کمک بسیار بزرگی به درس خواندن و پیشرفت فرزندان تان می گذارد .

راه کار 3 – میز مطالعه را زیر پنجره قرار دهید :

انعکاس نور آفتاب طراوت و شادابی خاصی را در بچه ها برای مطالعه ایجاد می نماید بنابراین میز مطالعه ی آن ها را زیر پنجره قرار دهید تا کیفیت مطالعه و درس خواندن را در آن ها افزایش دهید .

توجه به این نکته ضروری می باشد که اگر میز مطالعه و کامپیوتر یکی می باشد آن را هرگز زیر پنجره قرار ندهید زیرا انعکاس نور خورشید در مانیتور کامپیوتر ممکن است باعث آسیب جدی در چشم آن ها شود و این آسیب چشمی روند مطالعه را مختل کند .

راه کار 4 – خلاقیت خود را به کار ببرید :

اگر فرزند تان مدرسه می رود متناسب با سنش می توانید چند لیوان زیبا با طرح های خاص و شکیل روی میز مطالعه قرار دهید و چند خودکار فانتزی درون لیوان بگذارید تا علاقه آن ها به درس خواندن بیشتر شود .

راه کار 5 – اتاق خواب و مطالعه را از هم جدا کنید :

اگر در خانه فضای کافی دارید و محدودیتی در این مورد ندارید ، حتی الامکان فضای اتاق خواب را از اتاق مطالعه جدا کنید و یک اتاق جداگانه را به اتاق مطالعه اختصاص دهید زیرا وجود تخت خواب در اتاق مطالعه تأثیر زیادی در روند و کیفیت مطالعه فرزندان شما می گذارد .

اما اگر فضای خانه تان محدود است بهتر است با یک پارتیشن و یا پارچه ای با طرح و نقش ساده فضای اتاق خواب و مطالعه را به دو بخش جداگانه تفکیک کنید .

راه کار 6 – در نظم و ترتیب اتاق مطالعه دخالت نکنید :

اگر درون اتاق پر از کاغذ ها و جزوه های پخش شده است ، هرگز در امر تمیز کردن و مرتب کردن آن ها دخالت نکنید زیرا با این کار تمامی تمرکز های ذهنی فرزند تان را به هم می ریزد .

بنابراین در این امر حساسیت کمتری به خرج دهید و تمیزی و مرتبی اتاق را به فرزند خود اختصاص دهید .

در آخر می توانید بر روی میز مطالعه فرزند تان یک گلدان پر از گل های طبیعی قرار دهید و هر روز گل های آن را تعویض کنید و با این کار روحیه وی را شاداب و تازه نمایید تا فرزند شما با روحیه ای بالا درس بخواند .

هم چنین می توانید برای تشویق وی برای درس خواندن مقداری آجیل ، بیسکوییت و چایی برای وی آماده کنید و آن ها را روی میز قرار دهید و تمامی انرژی های از دست رفته فرزند تان را دوباره به او باز گردانید .