شاید شما یادتان نیاید که چند مرتبه تلاش کرده اید تا میز قهوه ای تان را تعویض کنید یا چند وسیله به آن اضافه کنید . امکان دارد شما نفیس ترین وسایل تزیینی را نیز بخرید ولی اگر آن ها را در جای درست شان نگذارید طراحی تان دچار مشکل خواهد شد .

شما برای طراحی دکوراسیون منزل تان نیاز به دانستن ریاضیات پایه دارید . شما باید یک کسر ساده را به خاطر داشته باشید . دانستن این قانون در همه ی موارد از تقسیم کردن پرده ها تا حجم مبلمان شما در یک اتاق ، کاغذ دیواری ، پوشش شومینه و … صادق است .

در هنگام بررسی پرده ها ، فاصله میان لبه ی پنجره تا دیوار ، باید یک سوم پنجره باشد و این یک قانون است . همین طور برای شومینه و پوشش آن نیز باید یک سوم اندازه دیوار باشد . وسایل تزیینی که در قسمت بالای تختخواب و یا مبل قرار می گیرد ، باید در حدود دو سوم پهنای مبل و یا تخت خواب باشد.

دکوراسیون

اکثر مردم ، برای منازل خودشان کاناپه های بزرگ و قالیچه های کوچکی را می خرند . در حالی که مبلمان شما باید میزان دو سوم فضای خانه تان را اشغال نماید و یک سوم آن نیز برای رفت و آمد باقی بماند .

گذاشتن یک میز آرایش بزرگ در یک اتاق کوچک به نظر خوب است ، البته اگر رنگ آن تیره باشد .

یکی از اشتباهات در طراحی دکوراسیون ، آویزان کردن یک چلچراغ در اتاق های بزرگ می باشد . قطر اتاق تان را با دو برابر کردن عرض آن حساب کنید .

هر چه قدر اندازه قطر اتاق در واحد متر باشد چلچراغ نیز باید در همان قطر در واحد سانتی متر باشد .

برای گل آرایی می توانید از قانون دو سوم استفاده نمایید ، به این صورت که اندازه گلدان باید به میزان یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد .

هنگامی که می خواهید حاشیه های کاغذ دیواری تان را بچسبانید ، ابتدا ارتفاع دیوار ها را اندازه گیری کنید و آن را بر سه تقسیم نمایید . و حاشیه را در فاصله یک سوم از قسمت بالا و یا دو سوم از قسمت پایین نصب نمایید .

از قانون دو سوم برای هماهنگی در دکوراسیون منزل تان استفاده نمایید :

1- اگر در میان وسایل منزل تان یک شی ای قدیمی و ارزشمند وجود دارد ، در هنگام چیدمان منزل سعی کنید که شی را طوری قرار دهید که مرکز توجه قرار گیرد . البته با نور پردازی مناسب نیز می توانید این جلوه را نمایان تر سازید .

2- برای فضاهای کوچک منزل تان از سرامیک هایی که ابعاد بزرگی دارند استفاده نکنید . بالعکس آن نیز جالب نمی باشد . بین وسعت فضا و ابعاد سرامیک مورد نظر یک رابطه مستیقمی وجود دارد .

3- گیاهان و گل های طبیعی که بو دارند را در اتاق خوابتان قرار ندهید . زیرا استراحت شما در این فضا باعث ایجاد حساسیت شما خواهد شد ، به خصوص برای کسانی که خودشان زمینه بروز حساسیت را دارند . به جای گل های طبیعی می توانید از گل های مصنوعی استفاده نمایید .

4- قبل از این که از سقف های کاذب ، گچ بری ها ، دیوار کوب ها استفاده کنید باید تأثیر آن ها را بر محیط در نظر بگیرید . برای مثال سقف کاذب با ابعاد بزرگ برای فضایی که ارتفاع زیادی ندارد ، نه تنها زیبایی ندارد بلکه سقف موجود را نیز کوچک تر نمایش می دهد .

5- از پرده هایی استفاده کنید که از نظر رنگ و طرح با محیط مورد نظر هماهنگ باشند .

6- یک تخته فرش خوش نقش و نگار در یک فضایی که تمامی رنگ ها ملایم اند روی لوازم و دکوراسیون تنوع خاصی را ایجاد می نماید و یک انتخاب کاملا به جایی می باشد .

7- نباید برای اتاق کار از رنگ های تند استفاده شود .

8- در هنگام نورپردازی برای محیط خانه تان ، به نورپردازی راه پله ها نیز توجه کنید . در بالا و پایین هر پله چراغ نصب کنید .

9- از پالت های رنگی در فضای آشپزخانه تان استفاده نمایید .

10- برای پوشش کف آشپزخانه تان از کف پوش های پلاستیکی هم چون مکالئوم و لینولئوم استفاده نکنید زیرا این نوع کف پوش ها در مجاورت با آب کنده می شوند .

بعضی از خانم ها تصور می کنند که برای تغییر دکوراسیون منزل شان نیاز به هزینه های هنگفتی دارند در حالی که این گونه نیست . برای این که خانه ای زیبا داشته باشید راه های بسیار زیادی وجود دارد . تنها کافی است که مقداری سلیقه به خرج دهید و از وسایل به ظاهر بیهوده تان حداکثر استفاده را ببرید . در ادامه مطلب به ریزه کاری هایی می پردازیم که به شما در چیدمان منزل تان به بهترین شکل کمک خواهد کرد .

اگر می خواهید که اتاق نشیمن تان زیبا جلوه نماید مبل ها را در فاصله ای نزدیک به هم قرار دهید . می توانید از پارچه های رنگی ندوخته و بلند به جای رو مبلی و یا پرده اتاق نیز استفاده نمایید . برای روشنایی اتاق تان می توانید از تعدادی لامپ هالوژن دار و یا شمع استفاده نمایید . شمع ها را می توانید در کنار پنجره و یا روی میز یا اپن آشپزخانه تان بگذارید . با استفاده از پارچه های ساده و بلا استفاده با کمک روبان و پارچه های رنگی می توانید زیباترین پرده های آشپزخانه یا رومیزی را درست کنید . اگر قصد دارید که مبلمان منزل تان را عوض کنید مبل مان های بزرگ و تیره را نخرید . گذاشتن یک مبل راحتی آن هم با طرحی متفاوت در گوشه اتاق بسیار زیبا تر از قرار دادن چندین دست مبل و صندلی می باشد .

وسایل قدیمی تان را دور نریزید . تنها با انداختن یک رومیزی رنگی بر روی چهارپایه های چوبی قدیمی می توانید یک میز عسلی زیبا داشته باشید .

عکس های تان را در آلبوم تان تلنبار نکنید . بعضی از آن ها را قاب کنید و بر روی میز یا بوفه تان بگذارید و با دیدن آن ها یاد خاطرات خوب تان بیفتید و هم جلوه ای زیبا به اتاق تان بدهید . اگر برای گذاشتن کتاب های تان جایی را ندارید یک بخشی از اتاق را از کف تا سقف قفسه بزنید و کتاب های تان را آن جا بگذارید . لزومی ندارد که مجسمه ها و اسباب بازی های زینتی تان را از مغازه های لوکس فراهم کنید . گاهی مجسمه های کاغذی بسیار زیباتر از مجسمه های گران قیمت می باشند .