امروزه همه ی مردم مجبور به زندگی کردن در خانه های کوچک آپارتمانی شده اند، اما زندگی کردن در این خانه های کوچک سختی های خاص خودش را دارد .

دکوراسیون خانه کوچک

کمبود فضا و محدودیت در چیدمان وسایل از جمله ی مشکلات این خانه ها می باشد ؛ اما شما اصلا نباید نگران محدودیت جا و مکان باشید و به راحتی با رعایت یک سری اصول کلیدی و کاربردی می توانید تمامی وسایل را آن گونه که دوست دارید ، بچینید .

توجه به این نکته ضروری می باشد نحوه چیدمان وسایل نقش بسیار عمده ای در بزرگ تر نشان دادن خانه های کوچک شما دارد ؛ اما صرفا بزرگ تر نشان دادن فضای خانه مد نظر ما نمی باشد لذت بردن از فضای منزل و احساس آرامش و امنیت در آن از دغدغه های ما برای شما عزیزان می باشد .

ما در این مقاله سعی کردیم راه کار های کلیدی و کاربردی را برای شما بیان کنیم تا شما با به کار بردن آن ها فضایی دل نشین و دل چسب را برای خود و سایر اعضای خانواده ایجاد کنید .

راه کار 1 – استفاده از رنگ های روشن برای دیوار ها و سقف کاذب را فراموش کنید :

درست است که رنگ های روشن و ملایم نظیر سفید ، کرم و … تأثیر بسیار زیادی در بزرگ تر نشان دادن فضای منزل شما دارد اما رنگ های تیره نظیر قهوه ای سوخته ، مشکی و …. باعث جذاب تر نشان دادن فضا می شود .

شاید شما پیش خود تصور کنید که استفاده از رنگ های تیره ، روحیه شما را گرفته می کند اما کافی است چند تابلوی زیبا که زمینه آن ها روشن می باشد یک کنتراست بسیار چشم گیر با رنگ های تیره ی موجود در اتاق ایجاد می کند .

دل تان را به دریا بزنید و از رنگ های تیره برای دیوار ها استفاده کنید ، مطمئن باشید که هیچ گاه از این کار تان پشیمان نخواهید شد .

راه کار 2 – نحوه ی انتخاب مبل ها :

همان گونه که خود نیز می دانید ، استفاده از مبل های کوچک باعث می شود تا شما استفاده ی بیشتری از فضا داشته باشید اما گاهی استفاده از مبلمان هایی با ابعاد بزرگ موجب می شود تا حس و حال اتاق نشیمن منزل شما تغییر کنید  .

معمولا نقطه ای که تلویزیون در آن قرار می گیرد به عنوان نقطه ی مرکزی هر اتاق نشیمن در نظر گرفته می شود ومبلمان درست در مقابل این نقطه ی کانونی قرار گرفته می شود ؛ بنابراین به جای اینکه مبلمان را در چند نقطه ی مختلف اتاق نشیمن قرار دهید ، می توانید از یک مبلمان بزرگ که به صورت L شکل می باشد درست در مقابل تلویزیون استفاده نمایید و با این کار حس و حال منزل خود را تغییر دهید .

راه کار 3 – از نقاط کور خانه نهایت استفاده را ببرید :

معمولا در هر خانه یک سری نقاط کور و بی مصرف نظیر فرورفتگی کنار ستون ، فرورفتگی زیر راه پله  و … وجود دارد ؛ پس شما به راحتی می توانید ایده های خلاقانه خود را به کار بیاندازید و از این نقاط کور و بی مصرف استفاده های بی شماری کنید و همچنین از سقف کاذب در این مواد استفاده نمایید.

به طور مثال می توانید یک میز با دو صندلی در این نقاط قرار دهید ( بسته به فضای نقاط کور ) و آن را تبدیل به یک اتاق غذا خوری کنید و یا حتی می توانید آن را به محلی برای اتاق کار خود و یا مطالعه ی بچه ها تبدیل کنید .

راه کار 4 – اتاق خواب :

هیچ گاه با خود این تصور را نکنید که چون فضای اتاق خواب شما محدود است ، شما تنها می توانید تخت خواب را در آن قرار دهید و به دلیل فضای کوچک اتاق از هیچ نوع وسیله ی دیگری نمی توانید استفاده کنید .

بر عکس شما می توانید تمامی فضای اتاق را با وسایلی نظیر پاتختی ، میز توالت ، آباژور و … پر کنید  . درست است که فضای محدود اتاق خواب با این کار نیز محدود تر می شود اما این کار باعث می شود تا جلوه ی بصری اتاق خواب بیشتر شود و اتاق خواب جذاب تر از آن چه که هست جلوه کند .

راه کار 5 – سقف کاذب روشن :

برای اینکه خانه شما بزرگتر به نظر بیاید می توانید از سقف کاذب کناف با نور پردازی های روشن استفاده نمایید.

سقف کاذب سفید یا با رنگ های روشن به همراه نور پردازی مناسب می تواند فضای منزل شما را بزرگتری نشان دهد همچنین می توانید در سقف کاذب منرل خود از شلنگی های نور در باکس ها استفاده نمایید.