وقتی گریزی از این حقیقت وجود ندارد که فضا کوچک است، این امکان وجود دارد که فضای کوچک خود را کاری کنید تا بزرگ‌تر از حد ممکن به نظر آید. در اینجا چند مورد وجود دارد که از لحاظ بصری به خانه وسعت بخشیده و آن را به همراه مبلمان و وسایلی که ظرفیت انبار را بالا می برد، خانه را روشن تر و بازتر می کند، بنابراین فضای کوچکتان حس ناراحتی به همراه ندارد.

اثاثیه ای که فضای کمی اشغال می کنند

اثاثیه ای که کاربرد چند منظوره دارند کمک می کنند تا شلوغی خانه کمتر به چشم آید، حال آنکه از قابلیت آنها در پذیرایی از مهمانان صرف نظر نمی کنیم.

میزهای تاشو. می توانند سطحی برای غذا خوردن برای یک یا دو نفر فراهم کنند و گروه های کوچک را جا دهند. زمانی که نیازی به استقاده از آنها نیست، مدلهای معینی هست که می توان آنها را کاملاً تا نمود و پشت در قرار داد یا به دیوار تکیه شان داد. آنها را با صندلی‌های تاشو جور کنید و فضای بیشتری را بکار گیرید.

نمونه چرخ‌دارش را بگیرید یا خودتان به آن چرخ اضافه کنید تا به راحتی میز را بکشید و کنسولی نزدیک به راهرو یا چرخ نوشیدنی موقتی ایجاد کنید.

اگر به دنبال چیزی مشابه برای فضای کوچک خود هستید، واژه هایی چون میز تاشو، میز ناهارخوری باریک یا میز بسط پذیر را سرچ کنید تا چیزی بیابید که چند منظوره باشد و در فضای بسیار کوچک کارایی داشته باشد.

کاناپه ای با جای انباری. کاناپه ای که جای انبار دارد ترکیبی از دو چیز در فضایی کوچک است. من دریافته ام که ولخرجی برای کارهای سفارشی، اگر توانش را داشته باشید، بهترین نتیجه را می دهد و صاحب‌خانه ها هرگز بر هزینه انباری زیرکانه افسوس نمی خورند؛ اما اگر به دنبال گزینه ای هستید که خود انجامش دهید، یک قفسه محکم بیابید که محفظه های مکعبی و چهارچوب محکمی داشته باشد. شما بطور ایده آل گرایانه قفسه ای انتخاب می کنید که هم عمودی می ایستد و هم بر روی پهلو.

من دو قفسه را بر روی پهلو قرار داده ام، یکی به دیوار و دیگری مقابل آن و روی آن را با یک تشک کوچک، پتو و تعدادی بالش پوشانده ام. محفظه های مکعب مانند، انباری گودی فراهم می کنند که برای وسایلی که کمتر مورد استفاده هستند یا سبدهای دم دستی برای چیزهایی که فوراً نیاز دارم استفاده می کنم.

تخت خودمانی. یک تخت خودمانی یا تاشو یکی از بهترین راه‌ها برای خوردن کیک در فضای کوچک است. اگر شما تمایلی به داشتن تخت بزرگ در فضای 200 فوت مربعی ندارید، برای مثال تخت تاشو اجازه می دهد تجملاتی باشید.

فایده دیگر تخت خودمانی این است مانند تخت بلندتر از سطح زمین، مجبور به کم کردن نور یا بلندی سقف کاذب نیستید. می توانید وسیله بخرید و تخت خودمانی‌تان را بسازید، تختی آماده بخرید یا حتی یکی سفارش دهید. تزئین کردن قسمت خارجی آن، تخت را تکمیل یافته تر و دستی نشان می دهد.

میز شفاف. یک میز شبح مانند نیز آیتم چند منظوره بسیار خوب دیگری می باشد. هم میز کار است، هم میز کنسول، یا میز ناهارخوری یک نفره و از لحاظ بصری در فضای اتاق ناپدید می شود.

خطاهای دید

خطوط افقی. از خطوط افقی مکرر در کف، کناره ها و سقف استفاده کنید تا اتاق درازتر به نظر آید. صرف نظر نمودن از فرش راه مؤثر دیگری جهت بزرگ تر به نظر آوردن فضاست. با عدم گسیختگی بصری در تخته های کف، خطای دید ایجاد کنید که فضا بزرگ‌تر از معمول است.

بگذارید نور به داخل بتابد. انتخاب درهای شیشه ای فرانسوی اجازه می دهد نور بیشتری به درون بتابد و فضا بازتر به نظر برسد. این درها باعث می شوند بدون برش دیوارها برای اضافه نمودن پنجره اضافی، نور بیشتر از حد ممکن به درون تابیده، به خصوص اگر شما در حال تغییر یک فضای کوچک موجود هستید. درهای مرغوب ارزان قیمت فرانسوی موجود است، یا سعی کنید از موارد قبلاً بکار رفته و دست دوم استفاده کنید تا هزینه را کاهش دهید.

رنگ روشن. یک رنگ دیوار روشن تر، فضا را بازتر می کند، در حالی که با رنگ‌های مردم پسند می توانید آن را مجهز نموده و فضا را با بافت‌های مختلف غنی نمایید. یکی از رنگ‌های دیوار محبوب نزد من رنگ سفید الماسی توسط بنجامین مور می باشد. این رنگ نور را می جهاند و به شما اطمینان می دهد که منزل کوچک شما مانند غار نیست.

اثاثیه را به رنگ دیوارها درآورید. رنگ کردن اثاثیه و وسایل مانند دیوارها (انتخاب وسایل برقی همرنگ دیوار) نیز کمک می کند تا فضا بزرگ‌تر حس شود. رنگ تأکید را با گیاهان، کاشی‌ها و لوازم ایجاد کنید. قرار دادن یک تخته برش (کاشی مرمر مانند) بالای ظرف‌شویی، تکه ای اضافی و سطحی آماده ایجاد می کند که هنگامی که از ظرف‌شویی استفاده نمی کنید، یک حیله صرفه جویی در فضای دیگری می باشد.

فضاهای نادیده گرفته شده

به بالا توجه کنید. انبار خود را به بالای دیوارها گسترش داده تا فضای بیشتری بدون اینکه از فضای روی زمین اشغال کنید، ایجاد نمایید.

به بیرون توجه داشته باشید. فضای داخلی‌تان را به بیرون هم گسترش دهید تا فضایی گسترده تر و نامحدود داشته باشید. صندلی‌های اضافه، وسایل، هنر، گیاهان و هر چیز دیگری که توجه شما و مهمانانتان را به بیرون جلب می کند را اضافه نمایید. داشتن فضا، حتی اگر بالکنی تک نفره برای صرف چای صبحانه یا نوشیدنی عصرانه باشد، چیزی است که هیچ وقت قدرش را ندانسته اید.