اکثر کسانی که خانه های کوچکی را می خرند و یا اجاره می کنند به این دلیل است این گونه فضاها با روحیات شان هم خوانی دارد و آن ها را به سمت خودشان جذب می کند . بر خلاف تصور عموم مردم که فکر می کنند اگر دیوارهای خانه به رنگ سفید باشد فضا بزرگ تر به نظر خواهد آمد برای همین تصمیم داریم که شما را با توصیه هایی از متخصصان طراحی داخلی در مورد کاربرد و استفاده رنگ ها برای رنگ آمیزی و تزیین خانه آشنا کنیم.

رنگ آمیزی دیوار و سقف

اگر می خواهید که خانه تان بزرگ تر نشان داده شود یکی از بهترین راه ها استفاده از رنگ های روشن می باشد . در مرحله بعدی باید به سراغ رنگ های متضاد و زنده تری بروید برای مثال از رنگ های زرد ، سبز و آبی استفاده کنید . البته دقت  داشته باشید که جمع شدن این رنگ ها در کنار یک دیگر چندان جالب به نظر نمی رسد و یک فضای خالی را نیز میان رنگ ها در نظر بگیرید . ترکیب کردن رنگ های تند آن هم با فضای منفی در بزرگ جلوه دادن خانه شما نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند .

اگر در خانه تان یک راهرو دارید که به اتاق نشیمن شما منتهی می گردد بهتر است که از رنگ تیره برای راهروتان استفاده کنید . در این صورت بعد از عبور کردن از یک راهروی تاریک فضای اتاق نشیمن تان وسیع تر به نظر می رسد .

در بعضی از مواقع اگر یکی از دیوارهای تان را تیره در نظر بگیرید باعث می گردد که فضای کوچک خانه شما بزرگ تر به نظر برسد . از رنگ های تیره نترسید . گاهی اوقات انتخاب یک رنگ تیره آن هم برای یکی از اتاق ها باعث می گردد که این دیوار به یک مرکز توجه مبدل گردد و دورتر به نظر برسد . به این ترتیب شما می توانید فضای خانه تان را بزرگ تر کنید .

اگر می خواهید آپارتمان تان را به بخش  های متفاوتی تفکیک کنید ، برای مثال فضایی را به میز کارتان اختصاص دهید ، تنها کافی است که برای دیوار آن قسمت یک رنگ متفاوتی را در نظر بگیرید . بهترین کار این می باشد که رنگ این دیوار با سایر دیوارها تضاد بسیار زیادی نداشته باشد و کمی روشن یا تیره تر باشد .

یکی از فضاهایی که می توانید رنگ های متفاوت را در آن امتحان کنید آشپزخانه تان می باشد . سعی کنید که بشقاب های تزیینی تان را روی دیوار بگذارید . با این کار در استفاده از فضا نیز صرفه جویی کرده اید و با این کار رنگ های بیش تری را نیز به نمایش می گذارید . اگر در مراحل اولیه ساخت آپارتمان تان می باشید سعی کنید که کاشی را رنگی انتخاب نمایید و رنگ های تند را نیز به کار ببرید . در این بخش هم می توانید رنگ یک دیوار را متفاوت بزنید . ظروف ادویه تان را روی پیش خوان قرار دهید . از ادویه با رنگ های تند و متقاوت استفاده کنید تا آشپزخانه تان رنگارنگ و شاد به نظر برسد .

اگر می خواهید فضای تان بزرگ تر به نظر برسد رنگ سقف کاذب خانه تان را کمی تیره تر در نظر بگیرید و این رنگ تیره را تا 35 سانتی متر در قسمت بالای دیوار تان ادامه دهید . هم چنین می توانید در قسمت پایینی دیوارتان از راه راه های متالیک آن هم با زمینه ای روشن استفاده کنید به مراتب نتیجه کارتان رضایت بخش تر خواهد شد .

رنگ آمیزی دیوارها یکی از مؤثرترین راه ها برای تغییر رنگ خانه ها می باشد . امروزه رنگ هایی هم در بازار وجود دارند که بو ندارند و خیلی سریع هم خشک می شوند اما هزینه شان زیاد است . اگر به هر دلیلی نمی توانید دیوارهای تان را رنگ آمیزی کنید می توانید توسط تابلوهای نقاشی بزرگ ، یک بوم از رنگ های مورد نظرتان را توسط پارچه های رنگی بر روی دیوارتان ایجاد کنید . و هر زمانی که آمادگی داشتید یا به یک خانه دیگری نقل مکان کردید می توانید توسط قلم مو و رنگ خانه تان را رنگ آمیزی کنید .

در هنگام رنگ آمیزی دیوارها و اجزای دکوراسیون خانه تان هر رنگی را که انتخاب می کنید یک شی را نیز به رنگ مشکی درآورید . یک شی سیاه مانند آباژور ، جا شمعی ، مجسمه ، و … باعث می گردد که سایر رنگ های خانه زیباتر به چشم بیایند . حتما این نکته را امتحان کنید تا متوجه شوید که در بهتر شدن فضا چه تأثیر مثبتی را خواهد گذاشت .