گزینه های زیادی برای انتخاب یک کف پوش مناسب وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای مزایای خاص خودشان هستند ، به جز ظاهر متفاوت و بحث سلیقه ای در افراد ، هر کدام از این مصالح برای فضای خاصی طراحی شده اند .

کفپوش

  1. جنس های مرغوب ، مدت زمان بیش تری عمر خواهند کرد .
  2. استفاده از رنگ های خنثی برای مدت های طولانی تکراری و خسته کننده نمی شود . در ضمن شما می توانید به راحتی مبلمان خودتان را تغییر دهید و دیگرنگران سازگاری رنگ ها هم نباشید .
  3. برای کف پوش ها رنگ هایی که از طبعیت گرفته شده اند مناسب ترند ، از جمله رنگ های قهوه ای ، سبز ، برنز ، اکر و … این نوع رنگ ها برای زیر پا خوب به نظر می رسند و انتخاب های مناسبی نیز هستند که معمولاً دکوراتورها آن ها را توصیه می کنند .
  4. دقت داشته باشید که زمین را همیشه به عنوان دیوار پنجم در نظر بگیرید ، باید هماهنگی میان رنگ ها و سبک ها با کف را نیز مد نظر داشته باشید .
  5. رنگ های روشن برای کف ، باعث می شود که فضای کوچک ، بزرگ تر دیده شود .
  6. برای بزرگ تر نشان دادن اتاق های کوچک نیز رنگ های طبیعت با الگوها و بافت های ظریف نیز مناسب ترند .
  7. برای اتاق های بزرگ نیز طرح ها و الگوهای درشت و رنگ های تیره مناسب هستند .
  8. توسط کف پوش های یک سان می توان اتاق ها را به یک دیگر مرتبط ساخت . بهتر است که این نوع کف پوش ها را از رنگ های خنثی انتخاب نمود . این رنگ ها به خانه شما حس دلبازی را می دهد و هر اتاق ساز جدایی را برای خودش نمی زند .

تنوع رنگ ها در مصالح انتخاب را دشوار نموده است .

همه ما دوست داریم که بهترین و زیبا ترین رنگ ها را انتخاب کنیم ، اما آن چه که مهم می باشد هزینه است . برای مکان های پر رفت و آمدی چون هال ، آشپزخانه ، پله ها ، عموماً از متریال های با دوام استفاده می کنند و در مرحله دوم زیبایی را مد نظر قرار می دهند . اگر شما یک گزینه با قیمت مناسب در نظر دارید در نظر داشته باشید که شاید با کمی هزینه بیش تر بتوانید در مدت زمان خیلی بیش تر از این نوع متریال استفاده کنید . سعی کنید برای راحتی خودتان در خانه اهمیت قائل شوید ، و به جز کاربردی بودن انتخاب به موارد زیر نیز توجه داشته باشید :

موکت های نرم برای اتاق خواب ها ایده آل هستند .

چوب از سرامیک و سنگ نرم تر و گرم تر است .

سرامیک ها و لمینت ها سرد هستند و هنگامی که خیس می شوند خطرناک و لیز می شوند .

لمینت و چوب

امروزه بازار لمینت و چوب بسیار داغ است . این نوع مصالح دارای تنوع بالا و قیمت های متفاوتی هستند و نظرهای بسیاری را نیز به سمت خودشان جلب کرده اند . اما کدام یک بهتر است ؟ لمینت یا چوب ؟

چوب

چوب ها کف پوش های زیبایی هستند و در زمان خیلی کم نیز نصب می شوند و در زیر پا نیز خیلی گرم هستند . چوب ها متریال های گرانی هستند ولی با کمی مراقبت می تواند یک عمر از آن ها استفاده نمایید . چوب های واقعی با کمی واکس و وارنیش می توانند تا مدت ها تمیز و نو باقی بمانند . چوب ها با هر سبکی از خانه ، مدرن ، سنتی و … تطابق دارند و دارای تنوع رنگی زیادی نیز می باشند . بوی چوب ، حس و حال طبیعت را زنده می کند . چوب ها حس و حال خودشان را دارند . پارکت ها نیز مناسب اند ، تایل های کوچکی که در حالت های مختلفی با هم دیگر کلیک می شوند و یک نمای زیبا را به وجود می آورند . پارکت را می توانید رنگ کنید . و به راحتی و با صرف یک هزینه کم می توانید یک کف پوش زیبا و تازه ای را داشته باشید . دقت داشته باشید که کف پوش های چوبی سر و صدا نیز دارند .

لمینت

لمینت ها نسبت به چوب ها قیمت های مناسب تری دارند و بسیار هم طرفدار دارند . لمینت ها دارای زیر سازی مخصوصی هستند که عایق صوت است . هم چنین بسیار متنوع می باشند . به راحتی می توان لمینت ها را نصب کرد . تایل های آن ها در هم دیگر کلیک می شوند و با خراب شدن قسمتی از آن می توان آن تایل را به راحتی عوض کرد . از دیگر مزیت های لمینت این است که در صورت جا به جا شدن منزل تان می توانید تایل ها را از یک دیگر جدا کنید و آن ها را به خانه جدید تان ببرید . لمینت ها دارای کیفیت های متفاوتی می باشند ، دقت داشته باشید که برای هر اتاقی از مناسب ترین کیفیت استفاده نمایید . اگر اتاق تان در معرض رطوبت قرار دارد از لمینت های ضد آب استفاده کنید باید دقت داشته باشید که آب روی آن ها نماند ، لمینت ها نباید خیس شوند زیرا درصورت خیس شدن امکان دارد که خراب شوند و بوی زننده ای به خودشان بگیرند .

کاغذ دیواری

امروزه کاغذ دیواری ها جای رنگ های ساده و یک دست دیوارها را گرفته اند و هر روز به تعداد طرفداران آن ها نیز اضافه می شود ، کاغذ دیواری ها در طرح ها و رنگ های متفاوتی هستند هم چنین قابلیت شست و شو نیز دارند و با دوام نیز می باشند همه این موارد باعث می شود که مصرف کننده آن را در فهرست خود قرار دهد . درست است که کاغذ دیواری خوب هزینه بالایی را نیز دارد در عوض با کمی هزینه بیش تر در هزینه های نگه داری آن صرفه جویی کرده اید و از طرفی نیز خانه تان را دکور داده اید . به جز مد بودن کاغذ دیواری ، یک سری خصوصیات وِیژه آن را از سایر گزینه ها متمایز ساخته است از جمله :

کاغذ دیواری ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و حق انتخاب برای شما زیاد است .

یکی از بهترین گزینه ها برای نشان دادن ذوق و سلیقه شما می باشد .

برای هر سلیقه یک طرح وجود دارد .

کاغذ دیواری ها فضا را صمیمی تر و گرم تر نشان می دهند .

یکی از بهترین گزینه ها برای پوشاندن ایرادات دیوارها می باشند .

به راحتی می توانید فضاهای خاص تان را مثل اتاق کودک و یا اتاق مطالعه تان را تزیین کنید .

نصب کردن کاغذ دیواری ها به سادگی رنگ کردن دیوار ها نمی باشد ، ولی با توجه به فوایدی که دارد ، از هزینه و وقت آن می توان چشم پوشی نمود . اگر در این زمینه بی تجربه هستید بهتر است که کار را به افراد کارآزموده بسپارید ! لزومی ندارد که بخواهید کل فضای تان را با کاغذ دیواری بپوشانید ، می توانید قسمت هایی از اتاق یا نیمی از آن را پوشانده و بخش های دیگر آن را رنگ کنید و یا از انواع دیگر دیوار پوش ها مثل تخته های چوبی و … استفاده کنید .

اگر هر هیجانی هستید این روش برای تان مناسب است و مطمئن باشید که نتیجه کار برای تان ایده آل خواهد بود . شاید هم دوست داشته باشید که تمامی دیوارهای تان را به جز یک مورد با کاغذ دیواری ساده بپوشانید و برای آن دیوار خاص نیز کاغذی طرح دار را انتخاب کنید . بدین صورت شما یک نقطه تأکیدی خاص را به وجود آورده اید که می تواند یک پشت زمینه فوق العاده برای مبلمان و گاهی شومینه های شما به شمار بیاید . نکته بسیار مثبت درباره این دیوار پوش ها این می باشد که رنگ هایی که به طور معمول از آن ها استفاده نمی کنیم به عبارتی از آن ها می ترسیم ، به راحتی آن ها را به کار می بریم و از قرار گرفتن در این گونه فضا ها لذت نیز می بریم . رنگ هایی مثل صورتی ، نارنجی ، و گاهی هم طلایی ! شاید هم طرح هایی که هیچ وقت به ذهنمان نرسیده است نظرمان را به خودش جلب نماید و برای فضای خانه نیز مناسب باشد . برای مثال می توان یک دیوار خاص اتاق پذیرایی را با یک کاغذ دیواری طرح دار از گل های بزگر و رنگی تزیین نمود و یا می توان برای رفع نقص های یک دیوار از طرح های خاصی مانند چهار خانه یا راه راه استفاده کرد . البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که قبل از انجام دادن هر کاری باید دیوارهای تان را زیر سازی کنید تا بتوانید از آن نتیجه ای بهتر را دریافت کنید .